A tumormutációs terhelés a PD-(L)1-gátlás hatékonyságának predikciójában a daganatokban: kihívások és lehetőségek

Wang X (1), Lamberti G (2), Di Federico A (2), Alessi J (2), Ferrara R (3,4), Sholl ML (5), Awad MM (2), Vokes N (6), Ricciuti B (2)
(1) Harvard T.H. Chan School of Public Health, Boston
(2) Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School, Boston, USA
(3) Medical Oncology, University Vita-Salute San Raffaele, Milan
(4) Department of Medical Oncology, IRCCS San Raffaele, Milan, Italy
(5) Department of Pathology, Brigham and Women’s Hospital, Boston
(6) Department of Thoracic Head and Neck Medical Oncology, MD Anderson Cancer Center, Houston, USA

A tumormutációs terhelés (TMB) egy olyan biomarker, amely a szomatikus mutációk számát méri a tumor genomjában. A TMB az immunellenőrzőpont-gátlókra (ICI) adott válasz prediktoraként jelent meg különböző daganattípusok esetében, és számos tanulmány kimutatta, hogy azoknál a betegeknél, akiknél magas a TMB, jobb a kimenetel, amennyiben programozott halál-ligandum 1-alapú terápiákkal kezelik őket.

A közelmúltban az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal a TMB-t kísérő diagnosztikumként engedélyezte a pembrolizumab alkalmazásánál, ha szolid tumorok kezelésére használják. A TMB-nek az immunterápia hatékonyságát mérő biomarkerként történő felhasználását azonban a benne rejlő lehetőségek ellenére több tényező is korlátozza.

Ebben a közleményben áttekintjük, hogy melyek a TMB korlátai a rákbetegeknél alkalmazott immunterápia kimenetelének előrejelzésében, és megvitatjuk a klinikai felhasználás optimalizálásának lehetséges stratégiáit.

A cikk teljes terjedelmében a Klinikai Onkológia folyóirat 2025/1. lapszámában olvasható.


Kapcsolódó cikkek