Előnyös-e az első vonalbeli terápia korai váltása a ctDNS dinamikája alapján HR-pozitív, HER2-negatív metasztatikus emlőrákban?

Számos tanulmány vizsgálja a sorozatos ctDNS-analízis szerepét az ESR1-mutáció azonosításában ER-pozitív, HER2-negatív metasztatikus emlőrákban (MBC) szenvedő betegeknél, és ennek következményeit mind az első vonalbeli, mind a későbbi terápiás sorozatok optimalizálására. A PADA-1 vizsgálat célja a vérben kimutatható ESR1-mutáció alapján történő korai terápiaváltás hatékonyságának bizonyítása volt. Ebben a vizsgálatban a CDK4/6-gátló palbociclibot és aromatázgátlót kapó betegeket kéthavonta vizsgálták az emelkedő ESR1-mutáció szempontjából. Azokat a betegeket, akiknél kimutatható ESR1-mutáció alakult ki, ezt követően véletlenszerűen 1:1 arányban kijelölték, hogy:

  • Folytassák a jelenlegi terápiát, vagy
  • Palbociclib folytatása mellett fulvestrantra váltsanak, még a klinikai és/vagy radiológiai betegség progressziója előtt.

A PADA-1 volt az első prospektív, randomizált vizsgálat, amely jelentős klinikai előnyt mutatott ki, a progressziómentes túlélés mediánjának körülbelül hat hónapos javulásával a korai terápiás váltással fulvestrantra az ESR1-mutációval rendelkező betegeknél. Bár a PADA-1 eredményei ígéretesek, és rávilágítanak egy újszerű vizsgálati tervre, amellyel potenciálisan leküzdhető a szisztémás terápiákkal szembeni szerzett rezisztencia, nagyobb megerősítő vizsgálatokra van szükség a jelenlegi kezelési paradigma megváltoztatása előtt. Ez különösen fontos, mivel a klinikai progresszió előtt fontolóra vesszük a potenciálisan hatásosabb, de toxikusabb terápiákra való korai átállást.

Várjuk a SERENA-6 vizsgálat eredményeit, amely egy randomizált, III. fázisú vizsgálat, amely az első vonalbeli aromatázgátlóról egy orális SERD-re, camizestrantra való váltás hatékonyságát és biztonságosságát vizsgálja, miközben ugyanazt a CDK4/6-gátlót tartják fenn, miután a ctDNS-ben a betegség klinikai progresszióját megelőzően kimutatták az ESR1-mutációt.

A vizsgálat célja annak meghatározása, hogy:

  • Az ESR1-mutáns klónok kezelése meghosszabbítja-e az endokrin alapú terápiák klinikai előnyeit,
  • Javítja-e a túlélést, beleértve a progressziómentes túlélést és a második progressziós eseményig eltelt időt,
  • Késlelteti-e a kemoterápia szükségességét.

Hosszú utat tettünk meg a ctDNS integrálása terén az MBC-s betegek kezelésébe, különösen a betegek prognózisának és várakozásainak irányítása, valamint a releváns mutációk kimutatása terén, amelyekre ma már számos célzott terápia áll rendelkezésre.

A ctDNS dinamikája, beleértve az ESR1-mutációk korai kimutatását, továbbra is ígéretes és vonzó megközelítés az előrehaladott HR-pozitív, HER2-negatív emlőrákban szenvedő betegek személyre szabottabb és potenciálisan hatékonyabb terápiája számára, bár a terápia korai váltása a növekvő ESR1-mutációk alapján még nem áll készen a klinikai alkalmazásra.

Forrás: PADA-1 és SERENA-6 klinikai vizsgálati adatok


Kapcsolódó cikkek