Előszó a Klinikai Onkológia 2024/4. lapszámához

Bodoky György, Kopper László, Tímár József főszerkesztők

Ahogy a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság XIII. kongresszusának nemrégiben lezajlott eseményeire gondolunk, hatalmas büszkeséggel és elégedettséggel tölt el bennünket a kongresszus átütő sikere. Az ikonikus Bálna rendezvényközpontban lezajlott eseményre több mint 1000 regisztrált résztvevő érkezett.

A kongresszus változatos és átfogó programjából kiemelkedett az MKOT tiszteletbeli tagjává választott Eric Van Catsen professzor nyitó előadása az előrehaladott vastagbélrák személyre szabott kezelésének jelenlegi nemzetközi helyzetéről. Telt házas érdeklődés kísérte Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár előadását is az új onkológiai finanszírozási protokollokról, az egyedi méltányossági ellátások jövőjéről. A kongresszushoz hagyományosan csatlakozó betegnapon és háziorvosi továbbképzésen túl az onkológiai szakdolgozók szekciójában is számos kiváló előadás hangzott el, ahogy a kiállító cégek szimpóziumain is sok, szakmai érdeklődésre számot
tartó referátumot hallgathattak meg a résztvevők.

A klinikai onkológus szakképzésben részt vevő, de szakvizsgával még nem rendelkező rezidensek, szakorvosjelöltek számára meghirdetett előadói verseny színvonalas előadásai is bizonyították a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság meghatározó szerepét az onkológiai társadalomban.

Az idei kongresszus mottója, az „Onkológia a mesterséges intelligencia korában” volt. A mesterséges intelligencia (AI) várakozásaink szerint forradalmasítja az onkológia területét azáltal, hogy innovatív megoldásokat kínál összetett kihívásokra. Hatalmas mennyiségű adatot képes elemezni, mintákat azonosítani és a kezelésre adott válaszokat megjósolni. Az MI integrálása az onkológiai ellátásba várhatóan csökkenti a szűrési költségeket, javítja a diagnosztikai pontosságot és a prognosztikai képességeket, előre jelzi a szisztémás terápiára adott választ és
toxicitást, ezáltal elősegíti a kezelési sémák optimalizálását, gyorsabb és személyre szabott gyógyszerfejlesztéseket. Azonban, miközben a mesterséges intelligencia forradalmasítja az onkológiát, a betegellátás emberi elemének fenntartása is elengedhetetlen, mivel a személyes interakciók és a klinikai ítélőképesség továbbra is kulcsfontosságú a döntéshozatalban. A mesterséges intelligencia térnyerése ellenére a személyes interakciók, a tudáscsere és a szakmai együttműködés nélkülözhetetlen az onkológia területén dolgozók számára.

Köszönet illeti mindazokat, akik aktív résztvevőkként hozzájárultak a XIII. kongresszus sikeréhez. Akik részt vehettek ezen a rendezvényen, bizonyosan sok új ismeretanyaggal gazdagodtak, amelyek minden kétséget kizáróan az elkövetkezendőkben irányt mutatók lesznek. Visszatérve a dolgos hétköznapokhoz, örömmel indítjuk útjára a Klinikai Onkológia 44. számát.

Végezetül minden olvasónknak boldog karácsonyt és boldog új évet kívánunk!


Kapcsolódó cikkek