Kockázatközlő kommunikáció a rákos dohányosok leszokásának elősegítésére

A kockázatközlő kommunikáció alkalmazásának hatékonysága a rákos dohányosok dohányzásról való leszokásának elősegítésére: randomizált, kontrollált vizsgálat.

Háttér: Annak ellenére, hogy bizonyított, hogy a rákos betegek, akik a diagnózis után is dohányoznak, nagyobb kockázatot jelentenek az összes okból bekövetkező halálozásra és a kezelés hatékonyságának csökkenésére, sok rákos beteg továbbra is dohányzik. A tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja egy rövid kockázatközlő kommunikációs megközelítés alkalmazásának hatékonyságát, amely segít a rákos dohányosoknak leszokni a dohányzásról.

Módszerek: Egy randomizált, kontrollált vizsgálatot végeztek 528 rákos betegen, akik továbbra is dohányoztak, és öt hongkongi járóbeteg-klinikán követték nyomon őket. Összesen 268 alanyt véletlenszerűen osztottak be abba az intervenciós csoportba, amely egészségügyi figyelmeztetést kapott a dohányzásról, és 260 alanyt véletlenszerűen osztottak be a szokásos ellátásban részesülő kontrollcsoportba. Az alanyok nyomon követése telefonhívás formájában történt, minden alanyt telefonon kerestek meg az első héten, első hónapban, harmadik hónapban, hatodik hónapban és tizenkettedik hónapban, hogy felmérjék a dohányzási státuszukat.

Eredmények: A biokémiailag validált leszokási arány a hat hónapos követés során magasabb volt az intervenciós csoportban, mint a kontrollcsoportban (5,2% vs. 3,8%; vagy 1,38, 95%-os CI 0,60–3,16). A dohányzás legalább 50%-os saját bevallás szerinti csökkenésének
aránya a hatodik hónapban magasabb volt az intervenciós csoportban, mint a kontrollcsoportban (16,8% vs. 12,3%; vagy 1,43, 95%-os CI 0,88–2,35). Az eredmények azt mutatták, hogy sok, rákkal diagnosztizált dohányos úgy gondolta, hogy már túl késő leszokni a dohányzásról. Sok résztvevő azt állította, hogy a cigaretta utáni vágy leküzdése rendkívül nehéz, és ezért úgy érezte, hogy a leszokás akadályai meghaladják az észlelt előnyöket.

Következtetések: Alapvető fontosságú, hogy a rákos dohányosok számára proaktív módon új és hatékony dohányzásról leszoktató beavatkozásokat hajtsanak végre. Fontos, hogy ez hozzájárul a rákos dohányosok fizikai jóllétének és egészséggel kapcsolatos életminő
ségének javításához, valamint a lakosság, különösen a veszélyeztetett csoportok, például a nők és a gyermekek, védelméhez a passzív dohányzásnak való kitettségtől. Ez végső soron több életet fog megmenteni, védi a környezetet és ösztönzi a fenntartható fejlődést.

Forrás: Ascopubs.org


Kapcsolódó cikkek