Az onkológia jövője itt van. Kész vagy?

Főbb pontok:

• A mesterséges intelligencián (AI) alapuló technológia lassan összefonódik az onkológusok mindennapi életével és munkafolyamataival.

• A radiológia jelenlegi diagnosztikai eszközei már napi rendszerességgel használják az AI-t, és számos általánosan használt genomikai platform is beépítette az AI döntéshozatali eszközeit csíravonalába és szomatikus vizsgálati algoritmusaiba.

• Az AI az onkológusok digitális asszisztenseként is működhet, és javíthatja a betegellátást.

Akár készen állsz, akár nem, az AI forradalma az onkológiában itt van. Az AI készen áll arra, hogy az onkológián belül minden tevékenységünk részévé váljon, a radiológia és patológia továbbfejlesztett diagnosztikájától kezdve a precíziós orvoslás továbbfejlesztéséig, amely különböző genomikus és nem genomikus tényezőkön alapul, amelyek befolyásolják döntéshozatalunkat, kezelési lehetőségeinket és betegeink általános eredményeit. Az AI-alapú technológia lassan összefonódik az onkológusok mindennapi életével és munkafolyamataival.

A klinikusok talán nincsenek tisztában azzal, hogy a radiológián belüli jelenlegi diagnosztikai eszközeink már napi szinten használják az AI-t. Számos intézmény beépítette munkafolyamataiba az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala által jóváhagyott AI-termékeket, hogy lehetővé tegye az emlő-, vastagbél- és tüdőrákszűrések során észlelt gyanús elváltozások jobb észlelését. Intézményünk, a Szent Erzsébet Rákközpont ezeket az AI alapú diagnosztikai programokat használja az alacsony dózisú CT mellkasi vizsgálatok és  mammográfia túlolvasására, ezeket az eseteket radiológusaink további felülvizsgálatára jelöli, és azonosítja a kolonoszkópia magas kockázatú elváltozásait a potenciális biopszia érdekében. Az AI diagnosztikai programokat a patológiai diák szövettani szempontból
történő értékelésére és a klinikai információk döntéshozatalba való beépítésére is használják.

A további validálással sokan remélik, hogy ezek a programok képalapú biomarkereket fejleszthetnek ki, amelyek jobban prognosztizálják a betegség egyedi jellemzőit és pontosabban megjósolják a kezelési képességeket, mint a hagyományos véralapú és immunhisztokémiai biomarkerek. Ezeknek a diagnosztikai társaknak a széles körű elfogadását – még az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala által jóváhagyottakat is – azonban akadályozza, hogy sokukat még nem fedezi a Medicare vagy más magán biztosítás.

A mesterséges intelligencia legegyszerűbben a ChatGPT használatával építhető be a mindennapi munkafolyamatainkba. Ez a program lényegében virtuális asszisztensként működik bármilyen típusú kérdésben, kezdve a vesetoxicitás orális gyógyszerének egyszerű dózismódosításától az összetett kérdésekig, mint például a kezelési stratégia kiigazítása a várható válasz, toxicitás vagy progresszió alapján. Az a képesség, hogy több ezer kiváló minőségű, bizonyítékokon alapuló cikket foglaljunk össze, és beépítsük azokat a beteg klinikai információiba, lehetővé teszi számunkra, hogy valóban gyakoroljuk a „precíziós orvoslást” olyan módon, ahogyan a múltban soha nem volt. Fontos azt is figyelembe venni, hogy ezek a mesterséges intelligenciák hol generálják adatbázisaikat annak biztosítása érdekében, hogy az információk ne csak pontosak, hanem naprakészek is legyenek. Ahogy az AI-platformok tovább növekednek, úgy lesz szükség diverzifikált adatbázisok fenntartására, amelyek tükrözik az általános népességet.

Forrás: Dailynews.ascopubs.org


Kapcsolódó cikkek